czwartek, 15 lipca 2010

Sezon ogórkowy


Potrzeba matką wynalazku. To wiemy. W dziedzinie innowacyjności możemy przyznać medal Marilyn Monroe za pomysł na upalne dni - mrożenie bielizny w lodówce przed jej założeniem (instrukcja w filmie pt. Słomiany wdowiec), a także (a jakże!) Irenie, za genialnie prostą odpowiedź na pytanie: Jak na pikniku, lub przed samym wyjazdem, bez słoika przygotować pyszne ogórki małosolne?
A tak:

Ogórki są doskonałym warzywem na majówki, wycieczki, dłuższe wyjazdy. Orzeźwiają, zaspokajają pragnienie i nie tuczą. Ale nie wszyscy lubią ogórki świeże, dla niektórych są zbyt ciężkostrawne. Wolą ogórki kiszone, dużo strawniejsze a może i smaczniejsze. Otóż przed wyjazdem można zakisić ogórki - nie w ciężkim słoiku, ale w folii. Torebka foliowa powinna mieć żądaną objętość i być szczelna (trzeba ją wypróbować nalewając wody). Do torebki foliowej można włożyć ogórki już zakiszone , albo też w niej ogórki kisić. Większa torba powinna być z grubszej folii, a na 2-5 ogórków wystarcza torebka po mleku.

Starannie umyte ogórki układamy w niej ciasno i prawie do pełna. Zalewamy wodą z solą (3-5%), dodajemy koper, posiekany ząbek czosnku, kawałek korzenia chrzanu, liście wiśni, czarnej porzeczki i winogron - po 2 sztuki. Górę spinamy spinaczem lub związujemy możliwie szczelnie, tak aby w worku było jak najmniej powietrza. Po 3 dniach stania w temperaturze pokojowej, ogórki mogą być już małosolne, a po 10-14 dniach będą kiszone.

Przy okazji wspominamy, że w świeżym ogórku, jak w wazoniku, można świetnie przewozić cięte kwiaty.

(Kuchnia pod chmurką, Warszawa 1988, Wydawnictwo PTTK „Kraj”, ss.83-84)

Poniżej trailer wspomnianego już filmu Słomiany wdowiec (1955, reż. Billy Wilder), w którym znajdziecie mnóstwo sposobów na ochłodę w upalne lato.

3 komentarze:

 1. A nam się ogórki robią coraz mniej małosolne, a coraz bardziej kiszone - za wolno jemy...

  OdpowiedzUsuń
 2. A jak sie cienki ogorek wydrazy, mozna z niego strzelac kurrara do wroga! pestki natomiast mozna nawlec na nitke, beda stanowic ekologiczny naszyjnik w sam raz na wieczorna wizyte.
  Od dzis postanawiam myslec jak Irena!

  OdpowiedzUsuń
 3. a ja kocham ogórki małosolne ,ha ha

  OdpowiedzUsuń