środa, 26 stycznia 2011

Dress for Success


Coraz częściej z niedowierzaniem oglądamy uroczyste gale w polskiej telewizji. Czasem aż oczy bolą patrzeć, tak się nam wzrok przemęcza, kiedy widzimy laureatów prestiżowych nagród - zasłużenie nagrodzonych, ale o zgrozo! W wymiętych koszulach, swetrach, dżinsach, dresach...

Bierzmy przykład z Tiny i Jona! Czytajmy Irenę!

Dostosowanie ubioru do okoliczności jest sprawą taktu. Urzędniczka przychodząca do biura w wydekoltowanej przezroczystej bluzce postępuje niewłaściwie. Jeśli ktoś na pogrzeb ubierze się w suknię bajecznie kolorową, niech się nie zdziwi, że wywoła zgorszenie. Jak nie wypada spacerować po ulicy w kostiumie kąpielowym lub w tym stroju zasiąść do obiadu, tak samo niestosownie jest przechadzać się po plaży w całkowitym ubraniu. 
Wizyta, herbatka z tańcami, imieniny wymagają starannego ubrania. Umalujmy się umiejętnie, odświeżmy, uczeszmy dokładnie włosy, włóżmy klipsy, korale czy co nam tam każe moda; niech nawet na naszej codziennej sukience, jeśli nie mamy innej , będzie widać, że zrobiliśmy wszystko co można, by uczcić miłą uroczystość zetknięcia się z przyjaciółmi i znajomymi. Panowie są ogoleni, uczesani, zakładają ładniejszy krawat, odprasowane spodnie i jeśli posiadają - ciemniejsze ubranie.

(ABC dobrego wychowania, Warszawa 1965, s. 87)

1 komentarz:

  1. Kilka lat temu TV Polsat emitowało dokument o konkursie do tytułu angielskiej księżniczki,który miał być nadany jedynej dziewczynie "z ludu"-Amerykance.Każdy odcinek pokazywał uczenie trudnej sztuki zachowania się,a także bolesne odpadanie jednej z nich.I tak z bezstresowych,wyluzowanych dziewczyn zaczynały się wyłaniać młode damy,którym,co śmieszniejsze, zaczynało podobać się eleganckie zachowanie,eleganckie ubiory,stosowne do chwili itp.Myślę,że dzisiejsze społeczeństwo jest za bardzo liberalne,co gorsza-brak mu wyczucia w pewnych sprawach,a często wręcz jest w cenie prostactwo!

    OdpowiedzUsuń