niedziela, 8 sierpnia 2010

Gdzie się podziały moje daktyle?


Orientalna muzyka nie osłabia badawczej pasji Ireny. Nasza bohaterka łapie pieniążek, posila się słodkim ciasteczkiem i natychmiast miesza się z tłumem gości, aby poznać tubylcze obyczaje.

Według rytuałów mahometańskich wystarczy, gdy mąż kilkakrotnie powie, że żony nie chce, a ona musi opuścić jego dom tak jak stoi, więc rodzice i swat tak sprytnie układają umowę ślubną aby mężowi nigdy usunięcie żony z domu ekonomicznie się nie opłaciło. A same żony lubią złote bransolety - na rękach, nogach i ramionach, bo gdyby mąż wyrzucił ją z domu, wówczas zabrałaby ze sobą jedynie ten majątek, który ma na sobie.
Wprawdzie religia pozwala mahometanom mieć 4 żony, ale nowoczesne Egipcjanki rzuciły hasło:"mądry mąż ma jedną żonę i jest bogaty; głupi ma cztery żony i jest biedny". Niemniej jedna z nich zapytała mnie - ile mój mąż ma żon? Gdy odpowiedziałam że jedną, mnie, bardzo mi współczuła. "To kto gotuje?- dziwiła się - wszystko musisz robić sama jedna? Nie możesz go poprosić żeby wziął sobie choć drugą żonę? Byłoby ci lżej".

Gdy odpowiedziałam jej, że również pracuję zawodowo - jak nieomal wszystkie Polki - nie mogła się uspokoić, tak nam współczuła. Była bardzo tęga, choć młoda. "Im kobieta grubsza, tym ładniejsza oświadczyła - tym bardziej podoba się mężczyźnie".
I jakby sobie przypominając, co należy do jej obowiązków, wyciągnęła daktyle i zaczęła je jeść powoli i systematycznie. Daktyle tuczą.

(Dookoła stołu, Warszawa 1981, Watra, s.124)

W obliczu zagrożenia dla nowo zawartego małżeństwa, jakim może stać się kolejna żona lub nadwaga, warto zadać partnerowi kilka niewygodnych pytań. Ponieważ piosenka jest dobra na wszystko, proponujemy utwór nagrany w 1961 r. przez dziewczęcy zespół The Shirelles.


3 komentarze:

  1. Irena musiała się naprawdę poczuć urażona takim pytaniem - przecież ona nie tylko sprząta, pierze, gotuje, ale jeszcze w międzyczasie poinstruuje milicjanta i zrobi tuzin serników!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale gdyby Irena była pierwszą żoną, to te młodsze mogłaby oddelegować do obierania porzeczek i czyszczenia prodiża...

    OdpowiedzUsuń
  3. "im kobieta grubsza tym bardziej podoba się mężczyźnie"? hm...proponuje zrobić sondę wśród mężczyzn pod Empikiem w Krakowie lub pod rotundą w Warszawie.A nuż okaże się, że Polska stała się Egiptem.

    OdpowiedzUsuń