poniedziałek, 11 stycznia 2010

Que sera, sera


Im dłużej obcujemy z twórczością Ireny, tym bardziej podziwiamy jej szeroką wiedzę. Ponieważ półki Redakcji Bloga sukcesywnie zapełniają się nowymi, irenowymi nabytkami, również z dziedziny prawidłowego odżywiania i dietetyki, praktycznie codziennie odkrywamy interesujące ciekawostki dotyczące np. fasoli, ryżu czy... sera.

Nie wiadomo skąd się wzięło porzekadło: "śmieje się jak głupi do sera". Dlaczego "głupi"? choć poprawniej byłoby: mądry. W serach jest glutaminian sodu lub kwas glutaminowy, który przecież zaostrza inteligencję. Był czas, że jadano kwas łyżkami i leczono nim dzieci niedorozwinięte, dopóki nie przekonano się, że aż nadto wystarczające jego ilości znajdują się w zwykłych serach. W 1982 roku, badając sery pleśniowe, odkryto np. że taki ser roquefort wpływa na pogodny nastrój. Wytwarza bowiem biokatalizator, który nazwano requefortinem, o działaniu antydepresyjnym. Odkrywcą jego jest prof. Hans Jurgen Rhems, dyrektor Instytutu Mikrobiologii w Munster.
Gwiazdy filmowe jadają chudy twaróg z mlekiem, nieraz bez chleba, np. na śniadanie. Syci a nie tuczy i świetnie wpływa na cerę, kości, urodę.

(Czy wiesz co jesz?, Warszawa,1985, Wydawnictwo Alfa, s.46)

Miłośnikom serów, dedykujemy piosenkę, rzecz jasna nie o serze, w wykonaniu Doris Day. Piosenka pochodzi z filmu Alfreda Hitchcocka z 1956 roku, pt. The Man Who Knew Too Much.


5 komentarzy:

 1. Urocza ta Doris Day ,kiedyś jej filmy często gosciły na ekranach polskich kin-miała urocze piegi i dołeczki w policzkach!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jesteśmy pewni, że Irena często chodziła na filmy z zaradną Doris -- jakby nie było, królowała ona wszystkim gospodyniom domowym tamtego czasu!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyż glutaminian sodu dzisiaj nie jest straszliwym, szkodliwym polepszaczem smaku dodawanym do wszystkiego, co sztuczne i niezdrowe?!? O_O

  OdpowiedzUsuń
 4. Glutaminian sodu, znany także jako MSG lub E621 jest wykorzystywany jako substancja wzmacniający smak w wielu rodzajach produktów spożywczych. Kwas glutaminowy, podobnie jak sole kwasu glutaminowego inne niż MSG, jak np. glutaminian potasu, mają te same właściwości. Glutaminian nadaje żywności charakterystyczny smak zwany ‘umami', który został określony przez naukowców jako piaty podstawowy smak obok słodkiego, kwaśnego, słonego i gorzkiego. Glutaminian jest głównym składnikiem białek i jest obecny w większości naturalnych produktów spożywczych takich jak mięso, drób, owoce morza, warzywa i mleko. Tak więc na glutaminian zawarty w naturalnych produktach nie mamy wpływu, natomiast możemy ograniczać spożywanie produktów z dodatkiem E621. dane za Food-Info

  OdpowiedzUsuń
 5. E tam, mniejsza o wikipedię (czy tam Food-info). Ciekawe sa przemiany konsumenckiej świadomości, jeśli chodzi o wszelkie tajemnicze substancje chemiczne. Kiedyś reklamowane jako wynalazki ułatwiające życie, skracające prace w kuchni, stały się straszakami. Mam świadomość, że serowy składnik jest czym innym niż wzmacniacz obowiązkowo obecny w każdej torebce... nie, nie damskiej, ale nie chcę podawać nazw handlowych! XD

  Reklamowane? a, tak. Jeszcze całkiem niedawno ścianę pewnej poznańskiej kamienicy w okolicy kina Apollo zdobił coraz mniej wyraźny, jednak przez lata nie zasłaniany współczesnymi billboardami malunek/mural (?) głoszący, iż koncentraty spożywcze to przyjaciel każdej pani domu. Nie było mowy o żadnej marce (choć przecież producenci zawsze mieli nazwy), ufam, że chodziło o ideę. Żałuję, że tego nie sfotografowałam.

  :)

  OdpowiedzUsuń