czwartek, 29 października 2009

Październik miesiącem oszczędzania


Chociaż z października zostało już niewiele, namawiamy do oszczędności, również w inne miesiące. Oszczędność, (nie mylić ze skąpstwem) to drugie imię Ireny. Tym razem nie będziemy przypominać o wrzucaniu złotówek do świnki - skarbonki, ale o oszczędzaniu czasu.Czas oszczędzamy dzięki dobrej organizacji codziennych czynności, bo jak mówi Irena: Są ciekawsze rzeczy do roboty (od sprzątania i gotowania).
A więc: Jak oszczędzać swój czas?

Przede wszystkim utrzymywać ład dookoła siebie.
Trzymać wszystko na "swoim miejscu", aby nie tracić czasu i nerwów na szukanie.
Utrzymywać porządek w swojej odzieży. Np. nie przewracać rękawów na lewą stronę i nie rzucać kurtki,swetra byle gdzie.Mogą się pognieść i trzeba je będzie prasować. Już samo przewracanie rękawów na prawą stronę, gdy się spieszysz, powoduje stratę czasu i denerwuje.
Zaplamienia lepiej usuwać natychmiast, bo się potem zapomina, z czego powstała plama i trudniej ją osunąć.
Czyść obuwie zaraz po jego zdjęciu, brud łatwiej schodzi.
Zaszyj dziurkę póki mała, z małej dziurki powstaje łatwo duża dziura.
Przyszyj guzik, póki go nie zgubisz.
Zanim przystąpisz do jakiejkolwiek pracy-przygotuj sobie wszystko co do niej potrzebne i ułóż "pod ręką", aby nie sięgać lewą ręką na prawą stronę i odwrotnie.
Im wygodniej pracujesz, w prawidłowej postawie, odpowiednimi narzędziami pracy - tym pracujesz wydajniej- czyli oszczędzasz czas i wysiłek.
Dbajmy o dobry sprzęt do pracy i o zmechanizowanie robót domowych - niech pracują maszyny.

(Księga nastolatków, Warszawa 1990, Sport i Turystyka, s.47)

1 komentarz:

  1. "Zanim przystąpisz do jakiejkolwiek pracy-przygotuj sobie wszystko co do niej potrzebne i ułóż "pod ręką", aby nie sięgać lewą ręką na prawą stronę i odwrotnie."

    Irena jest potworem.
    Albo taką... hm... jak się nazywały te drugie, co walczyły z Bene Geserit w ostatnich tomach Diuny? One też nigdy nie wykonywały ruchu ręką, jeżeli był zbędny. Nieważne. Irena jest idealnym potworem.

    OdpowiedzUsuń