poniedziałek, 9 listopada 2009

Jak statki na niebie


Dostępność tanich linii lotniczych sprawiła, że w fotelu małego odrzutowca rozsiadamy się równie często (częściej nawet!) niż w fotelu poczciwego PKS-u. We wszystkich podniebnych wojażach niech towarzyszy nam Irena oraz – to już poniżej – papierowa torebka:

W samolocie, jak wszędzie, obowiązują pewne zasady dobrego wychowania.

A więc, gdy podjęliśmy decyzję lotu po raz pierwszy w życiu i nieco się boimy, usiłujmy przezwyciężyć mężnie lęk; uczuć radości czy zachwytu też nie objawiajmy zbyt gwałtownie i krzykliwie. Nawoływania w rodzaju: „Patrzcie, co za cudny widok!”, „Ojej, już lecimy!” nie są stosowne, a dla pozostałych pasażerów mogą być śmieszne, lepiej zatem powstrzymać się od nich.

Również nietaktem jest straszenie innych i opowiadanie o różnych okropnych wypadkach samolotowych, o jakich się słyszało.

(…)

Niektórzy (…) z trudnością znoszą przelot i nie mogą się obejść bez papierowych torebek. Korzystać z nich powinni spokojnie i dyskretnie. Torebkę zużytą oddaje się bez skrępowania stewardessie. Jest ona do tego przyzwyczajona, a najczęściej załatwienie tego w inny sposób, np. wyrzucenie przez okno, jest po prostu niemożliwe.

(ABC dobrego wychowania, Warszawa 1969, Wiedza Powszechna, s. 161)

Dla wszystkich podniebnych podróżników klasyczna scena z filmu Czy leci z nami pilot? (1981):4 komentarze:

 1. Praca stewardesy - bezcenna...Szkoda, że Irena nie napisała nic o pasażerach,którzy klaszczą po szczęśliwym lądowaniu...

  OdpowiedzUsuń
 2. redakcjo szanowna, po konsultacjach z zaprzyjazniona stewardesa G. informuje, ze zalecane jest szczelne skrepowanie wlotu papierowej torebki po uzyciu. stewardesa G.z gory dziekuje i oferuje swoja niezastapiona, fachowa pomoc w jednej z popularnych linii!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dagmaro; Irena na pewno by nie klaskała. Co najwyżej weszła do kabiny pilota po wylądowaniy - uścisnęła grzecznie dłoń i pogratulowała rzetelnej pracy.

  Anonimowy: Irena na pewno podpisałaby się pod tą radą, no i oczywiście zaleciła śniadaniowe woreczki z woskowym podkładem na stronie wewnętrznej, zapobiegającym przeciekaniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. ...a Irena to poleciała się przelecieć? całe moje gospodarstwo domowe postawione na głowie,bo Ireny nowych rad brak; jak ja sobie biedniuteńki poradzę...?

  OdpowiedzUsuń